תהליך הנפקת ויזה הוא תהליך מורכב ומתיש. לא פלא שישראלים רבים מייחלים לכך שארצות הברית תכליל את ישראל בין יתר המדינות אשר פטורות מהנפקת ויזה כדי לזכות לדרוך על אדמתה. האם עתיד להתרחש שינוי כזה?

המצב הנוכחי

כיום כל ישראלי אשר מעוניין לצאת לארצות הברית ולו לטיול קצר חייב להנפיק קודם לכן ויזה. מדובר על אשרת כניסה לגבולות ארצות הברית. אשרה זו מונפקת לאחר תהליך מורכב למדי בו נדרש מגיש הבקשה למלא שאלון ארוך בן למעלה ממאתיים שאלות. כמו כן יידרש המבקש לעבור ראיון אישי בשגרירות. לאחר בחינת הנתונים האישיים שלו יוחלט האם הוא יקבל ויזה ויורשה לבקר בארצות הברית או שמא תסורב בקשתו. מדובר בתהליך מורכב למדי שכרוך גם בהוצאה כספית בלתי מבוטלת. לא פלא שישראלים רבים מקווים כי התהליך המורכב הזה יבוטל וישראלים יורשו לבקר בארצות הברית בלי לעבור את הביורוקרטיה הזו.

תכנית VWP

קיימת תכנית בשם VWP אשר יש מספר מדינות אשר משתתפות בה. התכנית קובעת כי תושבי מדינות אלו מורשים לבקר בארצות הברית בלי להוציא ויזה קודם לכן. תכנית זו נועדה לקדם את התיירות בארצות הברית ובכך לתרום לכלכלה שלה. המדינות שמשתתפות בתכנית הן כאלו שעומדות בתנאים מסוימים והתושבים נהנים מכניסה מהירה וללא פרוצדורה לארצות הברית.

האם ישראלים עתידים להיות פטורים מוויזה?

אמנם כולנו משתוקקים כי ישראלים יהיו פטורים מוויזה, אך בלשכות המסחר בישראל ובארצות הברית מעריכים כי השינוי הזה לא עתיד להתרחש בקרוב. וזאת מחמת שתי סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא שישראל לא עומדת בתנאי הסף המינימליים. וזאת בשל העובדה שכיום כארבעה אחוזים ממבקשי הבקשות לוויזה מקבלים סירוב לבקשתם. כמו כן פורסם כי ארצות הברית שוקלת לבטל את התכנית שפוטרת אזרחי מדינות שונות מוויזה. אם כי יש טוענים כי התכנית הזו מועילה מאוד לכלכלה של ארצות הברית ולא מסתבר כי האמריקנים יוותרו על כך בקרוב. האופטימיים מקווים כי השינוי המבורך הזה יתרחש גם בישראל ואף היא תהיה כלולה בתכנית זו.

 

למידע נוסף